Будинки: зі зрубу до каркаса

Дерев'яний будинок - мрія багатьох. Акуратний фасад, природний дизайн, запах природи в домі ... А для когось межа мрій - це дерев'яний будинок в лісі. Зараз мрія стала реальністю. Бажаючим пропонуються дерев'яні будинки всіляких видів і варіацій. Як вибрати будиночок для себе? Щоб допомогти вам, ми підготували невеликий путівник.

будівництво класичних дерев'яних домовСовременние дерев'яні будинки ділять на

рублені дерев'яні будинки (із звичайного і оциліндрованих колод),
брущаті дерев'яні будинки (з профільованого і клеєного бруса),
каркасно-щитові і збірно-щитові будинки,
а також будинки з брущатих і рублених блоків.

Останні, щоправда, тільки починають застосовуватися в Росії. Розглянемо коротко всі інші види - в порядку зростання ціни.
КАРКАСНІ, ЩИТОВІ, каркасно-щитові ДЕРЕВ'ЯНІ БУДИНКИ

Найекономніший варіант дерев'яного будинку застосовували ще в Середньовіччі. Так звані фахверкові будинки, які придумали практичні німці, мали каркас, заповнена утеплювачем - сумішшю глини і соломи. На цих же принципах базується і сучасне каркасне будівництво.

У нас каркасні будинки за звичкою називають "фінськими", хоча якраз Фінляндії така конструкція не дуже-то притаманна (там будують більше колод). Правильніше було б назвати їх "канадськими" - сучасні віяння виходять саме звідти.

Існує декілька варіацій таких будинків: власне каркасні і щитові, каркасно-щитові (каркасно-панельні), сучасні фахверкові. Різниця полягає у виборі утеплювача і особливості технології. Загальна ідея - це дерев'яний каркас, втоплений в фундамент і скріплений дерев'яними рамами жорсткості. У конструкцію укладають утеплювач - вогнестійку мінеральну вату - а зовні її обшивають вагонкою, євровагонкою або сайдингом. Також влаштовують гідро- і пароізоляцію. Більшість операцій виконують на самому виробництві, а на будівельному майданчику залишається тільки зібрати готовий каркас.


Плюси каркасно щитових дерев'яних будинків:

Економічність за рахунок вартості матеріалів і невеликого фундаменту.
Висока швидкість зведення (часові витрати можуть складати тиждень і менше).
Хороша теплоізоляція.
Уніфікація будівельних матеріалів, що спрощує перепланування.
Можливість зимового будівництва.

Мінуси каркасно щитових дерев'яних будинків:

Менш екологічні, ніж інші види (через синтетичних матеріалів утеплювача).
Утруднений повітрообмін і обмін вологою - як наслідок, мікроклімат поступається бревенчатим і брущатим домівках.

ДЕРЕВ'ЯНІ Будинки з оциліндрованих колод

Такі дерев'яні будинки трохи дорожче каркасних - не більше ніж на чверть. Оциліндрована колода - сучасний варіант колод будинків. На відміну від будинків ручної рубки (дивіться нижче), оцилиндровка дозволяє отримати колоди однакової форми і діаметра. Система фрез перетворює стовбур дерева в ідеальний циліндр. Поверхня циліндра - рівна, кругла, ретельно оброблена. Потім колодах надають потрібні монтажні властивості - торцюють, виготовляють пази і венцовие чашки. Іноді зовнішню, вуличну сторону оциліндрованих колод залишають опуклою, а внутрішню, домову - роблять плоскою. Після механічної обробки йде антисептична і протипожежна (антипіренами). Оциліндровку колод можна здійснити прямо на будівельному майданчику - це дозволить трохи заощадити, хоча і не завжди. А можна не ускладнювати завдання і перенести всі технологічні процеси на виробництво, звідки готові вироби привезти вже для монтажу.

Верстати для оциліндровки колод з'явилися більше 100 років тому - спочатку їх використовували тільки для виготовлення стовпів для ліхтарів. Зараз будинки з оциліндрованих колод користуються певною популярністю, але є у них і суттєві недоліки. При оциліндровки зрізається частина заболоні - самого міцного шару деревини. Та й діаметр таких колод виходить невеликим - 150-320 міліметрів, тоді як при ручній рубці може досягати 500-700 міліметрів.

Отже, гідності дерев'яних будинків з оциліндрованих колод:

Порівняно невелика ціна.
Однакова форма і якість обробки колод.
Зручність в монтажі.
Невеликі зазори між вінцями колод, щільне прилягання.
Високі естетичні якості (не вимагають обов'язкової обробки).
Мікроклімат, теплоізоляція та інші позитивні якості, властиві пиломатериалам.

Недоліки таких дерев'яних будинків:

Порушення цілісності заболоні.
Не можна отримати великий діаметр колоди, що позначається на теплоізоляційних якостях.
Можливість нерівномірної усушки з появою тріщин.

Дерев'яні будинки з НЕЗБИРАНОГО і профільованого бруса

будівництво брусових дерев'яних домовБрусом називають колоди, обтесані і окантовані з двох (напівбрус) або чотирьох сторін. У Росії вони стали популярними в кінці 19 століття, і до цих пір застосовуються досить-таки масово. Основна сфера застосування - дачі та літні будиночки.

Зараз зазвичай використовують профільований брус - брус із заданим профілем. Виділяють фінський профіль з венцових пазами (чашками) і німецький - з шипами. І пази, і шипи робляться по всій довжині бруса, його поверхня шліфується, брусу надають стандартну форму. Профільований брус виготовляють на автоматичних лініях, технологія відточена. Залишається зібрати будинок з готових виробів, як в дитячому конструкторі - в легкості операцій брус навіть перевершує оциліндрованої колоди. Брущаті будинку обшивають сайдингом, блок-хаусом або вагонкою.

Отже, гідності дерев'яних будинків з бруса:

Невисока ціна.
З приміщень виводиться зайва вологість.
Стійкі до деформацій.
Легкі в монтажі.

Недоліки брусових дерев'яних будинків:

Висока продувність стін (у порівнянні з колодою). Як наслідок - необхідність додаткового утеплення і обшивки.
Довга усадка (до трьох років), що затримує обробку.

Дерев'яні будинки з бруса гарне рішення для вашого дачного будинку.
Бревенчатую ДЕРЕВ'ЯНІ БУДИНКИ РІЧНИЙ ЗБІРКИ

Цей вид дерев'яних будинків - самий що ні на є споконвічний для Росії, а також країн Скандинавії. Традиційно такі будівлі зводили там, де деревину можна було не економити - в лісистих північних країнах. Будівництво дерев'яного будинку займало досить-таки багато часу. Спочатку вибирали дерева, знімали кору внизу, щоб зменшити вологість. Через якийсь час зрубали і дуже уважно і акуратно звільняли від залишків кори.

Дерева укладали комлем (нижньою частиною) до вершини - щоб компенсувати різницю в товщині (сбег). Щілини конопатили. Накривали тимчасовим дахом, дозволяли просохнути і дати усадку. На наступний рік знову заповнювали щілини і встановлювали дах постійну. У наш час процес будівництва таких будинків прискорився завдяки впровадженню нових технологій (усадкові кронштейни) та використанню сучасних інструментів. Але якість робіт у цілому, на жаль, погіршився. Виною тому недостатня кваліфікація - грамотних фахівців треба пошукати. Адже потрібно дуже ретельне очищення від кори (інакше колода буде гнити) і складна укладання комлей і вершин.

Залежно від характеру кутових з'єднань буває рубка з залишків ("в чашку", або "в обло") і без залишку ("в лапу"). При рубці "в чашку" торці колод поступаються по кутах, захищені "чашею" (виїмкою) у верхньому колоді. "Чаша" може повторювати контур нижньої колоди (російська рубка) або мати більш складну форму (норвезька або канадська рубка). При рубці "в лапу" краю колод не виступають. Для багатьох поняття "дерев'яний будинок" асоціюється саме з будинками ручної рубки - традиційними російськими хатами на сучасний лад.

переваги дерев'яних будинків ручної рубки:

Висока естетичність та декоративність.
Чудовий мікроклімат у будинку, підтримання оптимальної вологості.
Висока екологічність.
Не вимагає внутрішньої обробки, а зовнішня зводиться до мінімуму.

мінуси дерев'яних будинків ручної рубки:

Висока ціна, особливо вартість робіт.
Важко знайти фахівців з високою кваліфікацією.

Похожие страницы: