Будова та властивості деревини для споруди каркасних будинків

Якщо ви збираєтеся будувати будинок з дерева, то напевно вже знаєте багато про деревину. У такому випадку наш цикл статей дозволить освіжити і закріпити цю інформацію у вашій пам'яті. Якщо ж ви тільки починаєте проявляти інтерес до цього чудового матеріалу, ми із задоволенням станемо вашими провідниками у світ дерев'яних конструкцій.

Отже, почнемо з самих базових знань - поговоримо про будову деревини.
БУДОВА ДЕРЕВИНИ

великий дерев'яний будинок котеджного типу Говорячи про деревину як про будівельний матеріал, не можна не підкреслити, що цей матеріал незвичайний - він живий. Погодьтеся, важко уявити, скажімо, бетон, який росте сам по собі, щоб його спиляли, очистили від оболонки, висушили і пустили в діло.

Деревина - подарунок природи, але, як і всякий біологічний матеріал, вона має свої недоліки, про які ми поговоримо нижче.

"Конструктивні" елементи дерева - це крона, стовбур і коріння. Для будівельних потреб представляє інтерес, перш за все, ствол. У підстави він товщі (цю частину називають комлем). Більш тонку верхівку називають вершиною, а різницю діаметрів на різній висоті - сбегом стовбура.


Будова деревини характеризують три види розрізів:

поперечний перпендикулярний осі стовбура;
радіальний - це поздовжній розріз, що проходить через середину стовбура;
тангенціальний розріз також має поздовжній напрямок, але проходить на деякому віддаленні від осі.

На різних розрізах будуть виглядати по-різному елементи ствола:

Ядро - центральна, більш темна і тверда частина деревини. Утворюється не відразу (у молодих дерев ядра немає).
Заболонь - світліша частину.

Існують також Без'ядровая породи, які поділяють на спелодревесние і заболонні. У перших центральна частина деревини відрізняється за кольором, але має такі ж властивості, що й інша. У заболонних породах серцевина не відрізняється ні кольором, ні властивостями.

На поперечному розрізі річні кільця виглядають як концентричні кола. На радіальному - як подовжні смуги, а на тангенціальному - як звивисті лінії. Фактично ж кожен річний шар виглядає як конус, який укладає попередні шари.

Аналіз річних шарів - це ціла наука, звана Дендрокліматологія. По них можна визначити не тільки вік дерева, а й простежити зміни клімату і метеорологічних умов.
Серцевинні промені - ще один цікавий елемент деревини, який служить для проведення поживних речовин в горизонтальному напрямку. Це блискучі лінії, які на поперечному розрізі йдуть від серцевини до кори. Правда, в деревині деяких порід вони настільки тонкі, що їх не розгледиш неозброєним оком.

На радіальному розрізі серцевинні промені мають вигляд плям або поперечних смуг, на тангенціальному виглядають веретеноподібно.

ВЛАСТИВОСТІ ДЕРЕВИНИ

сучасний заміський будинок з дерева Малюнок, який утворює деревина на розрізах, називають текстурою. Це важлива характеристика дизайну. Не існує двох однакових деревних текстур, і це робить дерево вельми декоративним будівельним матеріалом.

Інші властивості, якими характеризується зовнішній вигляд деревини: вже описана макроструктура, а також колір і блиск.

Фізичних показників значно більше. Пройдемося по них по порядку.

Вологість - можливо, найважливіша характеристика для заготівлі деревини разом з пов'язаними показниками: усиханням (зміна лінійних розмірів і об'єму деревини при висиханні), розбуханням (зворотний процес), растрескиванием (поява тріщин при висиханні) і короблением (зміна форми поперечного перерізу пиломатеріалів). Виділяють мало-, середньо- і сільноусихающіе породи.
Теплопровідність залежить, як уже зазначалося, від щільності, а також від вологості деревини. Крім того, в поздовжньому напрямку (вздовж волокон) дерево вдвічі краще проводить тепло, ніж в поперечному.
Міцність також залежить від щільності та напрямки нарузку. Всім відомо, що вздовж волокон розрубати поліно набагато легше. Для деревини мають значення різні показники міцності: на розтяг, на стиск, на вигин, на сколювання та інші.
Твердість деревини характеризується здатністю перешкоджати проникненню в неї більш твердих тіл. Знову ж таки, цей показник вищий в поперечному напрямку.

Отже, ми коротко пройшлися по основних властивостях деревини. У наступній статті ми поговоримо про характеристики різних порід.

Похожие страницы: