Як підібрати деревину для побудови будинку - поради фахівців

В останні роки інтерес до будівництва будинків і прибудов з деревини значно виріс. Це пов'язано з бажанням жителів міст долучитися до здорового способу життя за межею мегаполісу і вибором дерев'яного матеріалу як самого екологічного. Така тенденція зберігається і нарощується, тому бажаючим побудувати будинок зі зрубу необхідно знати деякі особливості підбору деревини та її підготовки для подальшого використання.

Переваги і недоліки різних порід дерева

Вибрати самому якісну деревину для будівництва будинку вельми проблематично через безліч існуючих аспектів, що впливають на цілісність і експлуатаційні якості лісового матеріалу. Але орієнтуватися в якісних характеристиках різних порід деревини, які можна використовувати для будівництва, необхідно з метою підбору оптимального варіанта.

Найбільш часто для зведення житлових будинків і прибудов використовуються хвойні породи дерева, що відрізняються оптимальним співвідношенням експлуатаційних можливостей і ціни. Також допустимо використовувати для житлового будівництва і деякі листяні породи. Розглянемо особливості деяких найбільш поширених сортів дерев:

 • Ялина відноситься до найбільш часто використовуваних породам хвойної деревини в сучасному будівництві будинків. До її безперечних переваг варто віднести рихлість структури (забезпечує високий рівень утримання тепла), довговічність (термін служби може досягати більше 100 років), оздоровлюючий ефект (особливо рекомендується сердечникам), високу антибактеріальну захист. Серед негативних сторін відзначається низька вологостійкість, схильність до загнивання, середній рівень зносостійкості і підвищена сучковатость, що ускладнює обробку.
 • Сосна більш оптимальний варіант для будівництва будинку в порівнянні з ялиною. Вона виділяється малоусихаемостью, м'якою структурою деревини (легко піддається обробці), високою зносостійкістю і опірністю до гниття, довговічністю, екологічністю, мінімальної сучкуватістю, стійкістю до появи тріщин і низькою вартістю. Основним недоліком цієї породи є схильність до ураження синявою, яка не позначається на експлуатаційних характеристиках, але виробляє негативний естетичний ефект.
 • Лиственница також досить часто застосовується в будівництві будинків. Володіючи оптимальними властивостями в якості будівельного матеріалу, вона має одне суттєве обмеження: ціна на деревину цієї породи перевершує ялину або сосну практично в два рази. Володіючи твердою структурою деревини, модрина відноситься до сільноусихающім видам. Їй приписується міцність, стійкість до гниття і розмноженню мікроорганізмів, високу вогнетривкість, виняткову довговічність (при правильному догляді споруда з модрини може простояти кілька століть), ідеальну влагоустойчивость і вражаючий оздоровлюючий ефект.
 • Кедрова деревина відрізняється високими експлуатаційними характеристиками і цілющим впливом на організм людини. Але її широкому розповсюдженню перешкоджає дорога вартість.
 • Осика в силу своїх виняткових вологостійких властивостей використовується при будівництві в місцях з підвищеною вологістю. Вона відрізняється легкістю обробки і високої зовнішньою привабливістю. До мінусів цієї породи, які суттєво обмежують її використання в будівництві, варто віднести схильність до хвороб деревини і невисоку довговічність.
 • Дуб - одна з найбільш довговічних листяних порід деревини, знана міцністю і високою надійністю. Його тверда із середнім ступенем усихаемості структура має стійкість до мікроорганізмів, гниття, стирання, атмосферних опадів, виділяється еластичністю і естетичної цінністю. Але раціональність використання цього сорту деревини в будівництві будинків перекреслює його велика вартість.
 • Поряд з перерахованими вище породами, можна використовувати в архітектурі та іншу деревину, але, скільки прослужить такий будинок, гарантувати ніхто не візьметься.

  Методи підбору деревини та оцінка якості

  І якщо з вибором породи дерева все більш-менш просто, то, щоб визначитися з якістю деревини, необхідно володіти певними знаннями та навичками. Найбільш простий і вельми об'єктивний візуальний огляд дозволяє діагностувати такі фізичні властивості деревини:

 • текстуру дерева, яку складають річні шари, серцевинні промені і судини;
 • блиск, який характеризується здатністю певній породи відбивати світло, що найбільш характерно для дуба, бука та акації;
 • колір - одна з основних візуальних характеристик, що дозволяють ідентифікувати породу і стан деревини, її естетичну цінність. Під впливом віку, місця походження, умов і терміну витримки колір дерева може змінюватися.
 • Але найважливішим чинником, від якого залежить якість підготовки дерев'яного матеріалу до будівництва, є ступінь вологості деревини. Неправильна технологія сушки або невідповідність термінів можуть нанести непоправної шкоди, як матеріалу, так і готової коробці. Найбільш частими наслідками подібного безграмотного підходу стають розтріскування колод і дощок в результаті нерівномірного висихання, а, також, жолоблення в поздовжньому або поперечному напрямку. Наприклад, правильно витримана деревина на відкритому повітрі повинна мати вологість 15-20%, а в опалювальному приміщенні - 8-12%.

  Для того оцінки придатності деревини до експлуатації існує кілька методів. Але оптимальним і швидким в побутових умовах є використання аналізатора вологості, сучасні моделі яких дозволяють отримати точні показники вологості в обмежений проміжок часу.

  Таким чином, можна убезпечити себе від вибору неякісного матеріалу і побудувати дійсно будинок своєї мрії, який буде радувати не одне наступне покоління мешканців.

  Похожие страницы: